Šalvěj divotvorná pochází z hornaté části jižního Mexika. Pěstování je po tisíce let známé u starého kmene Mazatéků, kteří ji používají na rituální obřady. Mimo svou domovinu se dá pěstovat pouze ve sklenících a domácnostech. Jaké má účinky?
Šalvěj divotvorná
Šalvěj divotvorná je u nás známá také pod názvy šalvěj aztécká nebo šalvěj mexická. Listy se žvýkají a kouří se sušené listy nebo extrakt. K plícím jsou šetrnější silnější extrakty kvůli nižšímu množství materiálu z rostliny, který kouříte. Využít se dá vodní dýmka i bong, což je speciální druh dýmky. Kouření se liší od jointu či dýmky tak, že kouř nejprve prochází vodou, ochladí se a částečně vyčistí.
Nástup účinků šalvěje divotvorné
Nástup účinků při kouření šalvěje divotvorné probíhá velmi rychle. K tradičnímu a bezpečnějšímu způsobu používání patří také žvýkání listů. Mazaztékové používali pro žvýkání obvykle na jednu dávku 30 párů listů.
Hlavní účinné látky šalvěje divotvorné
Bicyklický diterpen salvinorin A je součástí pryskyřice, která se tvoří pod žláznatými chloupky na listech rostliny. V pryskyřici jsou i nepsychoaktivní látky, zejména salvinorin B, C, D. Obsah salvinorinu A se v usušených listech liší v závislosti na ročním období. Nejúčinnější látky získáte během letních měsíců.
Hlavní účinky šalvěje divotvorné
V šalvěji se vyskytuje halucinogen salvinorin A způsobující halucinace optického charakteru, deformaci skutečnosti nebo depersonilaci, což je stav, při které postižený vnímáme své tělo, myšlenky, emoce či senzorické podněty jako nevlastní, cizí, vzdálené nebo nereálné. Známé jsou i účinky popisované jako cestování časem, vidění vícerozměrného prostoru nebo různé spirituální zážitky.
Při nízkých dávkách se zvyšuje vizuální představivost, dostavují se záchvaty smíchu, pocity empatie a současně se narušuje pohybová koordinace, kdy samovolně měníte směr, nebo vás něco táhne do strany.
Při vysokých dávkách šalvěje divotvorné se dostavují lucidními sny, kdy si uvědomujete, že spíte a můžete svůj sen ovládat. Dochází k halucinacím a ke ztrátě reality nebo k úplnému pohlcení svými vizemi.
Salvinorin A jako opak heroinu
Salvinorin A je silný disociativní halucinogen nikoliv psychedelický halucinogen. Není jedovatý a na rozdíl od většiny psychoaktivních látek jeho molekula neobsahuje atom dusíku a nejde o alkaloid. Působí na κ-opioidní receptory a dopaminové receptory D2. Mechanismus je zcela odlišný od běžných halucinogenů jako LSD nebo psilocybin. Účinky látek blokujících průchod signálu receptory nejsou příjemné a jde o dysforii – poruchu nálady, deprese, rozladění, pasivitu a skleslost.
Psychická závislost na salvinorinu nebyla pozorována, stejně jako ta fyzická. Spíše vzniká antizávislost, kdy s opakovaným užitím klesá touha po užívání šalvěje a dokonce i jiných drog. Dochází k reverzní toleranci a pro dosažení stejného účinku stačí čím dál nižší dávky. To činí ze salvinorinu A opak heroinu. Hovořit u šalvěje divotvorné o zneužívání nebo toxikomanii je proto mylné a dosti zavádějící.
Jaká jsou zdravotní rizika
S užíváním šalvěje divotvorné se pojí i zdravotní rizika. Salvinorin nezpůsobuje fyzickou ani psychickou závislost. Při vysokých dávkách dochází k pocení, pocitům panického strachu a dezorientaci. Účinky se však projevují jako krátkodobé.
Jak je to s možností pěstování šalvěje divotvorné
Sušení šalvěje divotvorné, prodej listů a obchod s extrakty pro účely kouření či extrakce je u nás nelegální. Rostlinu lze pěstovat pouze pro okrasné účely. Zatímco šalvěj lékařská je u nás běžná, šalvěj divotvorná u nás volně neroste a dá se pěstovat pouze pomocí z řízků v květináči ve skleníku či bytě. Salvinorin A se dostal na seznam zakázaných látek a pěstování šalvěje divotvorné je porušením zákona.