Kata jedlá neboli Catha edulis obsahuje alkaloid kathinon, který se účinkem na lidské tělo podobá stimulačním účinkům amfetaminu. Využívá se jako droga a její listy se žvýkají. Strom či keř se pěstuje ve východní Africe a na Arabském poloostrově, v podobných oblastech, jako běžně konzumovaná káva.
Kata jedlá
Katě se říká i kát či čat. Psychoaktivní listy se nepojídají, ale jen žvýkají. Záleží na úhlu pohledu. Například alkohol je muslimům zapovězený a kata jim do velké míry plní podobnou funkci pro uvolnění a požitek. Její konzumace je hluboce zakořeněný sociální rituál. V afrických zemích je na rozdíl od nás kata legální a žvýká ji často většina farmářů i lidí. Podobně, jako se jihoameričtí kolegové oddávají odvaru z koky nebo naší kávy má kata povzbuzující i euforické účinky.
Balíčky listů katy
Balíčky listů váží 50 až 100 g a tradičně se balí do banánových listů, aby vydržely dlouho čerstvé. Žvýká se asi 15 minut a déle, jejich zbytky se pak vyplivují. Kata chutná trpce a nahořkle. Žvýkají se jen čerstvé mladé listy a výhonky, které obsahují nejvíc kathinonu. Látka je nestabilní a listy se nedají sušit.
Alkaloidy a jejich účinky
10 g mladých listů obsahuje asi 4 mg kathinonu a 12 mg kathinu, v závislosti na odrůdě, kondici rostliny i období sběru. Listy obsahují i další alkaloidy a zástupce skupiny kathedulinů, které však celkový účinek moc neovlivňují. Kathinon má strukturu blízkou amfetaminům, jako je metamfetamin pervitin.
Podobné účinky má slabší kathinon, který podporuje uvolňování neurotransmiteru dopaminu. Obě látky stejnou mírou stimulují uvolňování norepinefrinu – noradrenalinu. Účinky kathinonu jsou kratší a působí 2 až 3 hodiny a tělo ho rychleji metabolizuje.
Účinky při tradičním způsobu užívání odpovídají jen asi 5 mg pervitinu. Obdoba amfetaminové psychózy ani psychická závislost se při nízkých dávkách nerozvine. Kata dodá energii, zažene únavu a bystří mysl. Ve srovnání s amfetaminy má účinky euforičtější a navozuje pocit uvolnění a klidu.
Kata a hubnutí
Kata potlačuje chuť k jídlu, rozšiřuje zorničky a zvyšuje srdeční činnost i tlak. Po odeznění účinků se může jako u jiných drog dostavit skleslost, otupělost, podrážděnost a nespavost. Pravidelné uživatele čeká jako u jiných omamných látek při vysazení této drogy lehčí deprese, letargie, rozrušenost nebo noční můry.
Užívání katy neprospívá játrům ani zubům a zvyšuje riziko infarktu i rakoviny úst. Ve srovnání s chemicky blízkým pervitinem nebo alkoholem jde ale o drogu relativně bezpečnou a je spíše silnější kávou než návykovou látkou.
Proč je kata u nás zakázána
Na rozdíl od kokainu či heroinu není kata droga, která by na Západě působila potíže a kromě příslušníků jemenských a somálských komunit ji nikdo neužívá. Už se nedováží ani do Velké Británie, kam se pravidelně dopravovala letecky a nešlo o levnou záležitost. Proti zákazu vystoupili i experti na drogovou problematiku. Není podložen vědeckými důkazy, ale spíše ideologií.
Potravina, nebo droga?
Nechvalně slavná americká alkoholová prohibice nezaznamenala úspěch a tady je to podobné. Poptávka po katě nezmizí. Čerstvé listy katy se sice hůř pašují, ale extrahování účinné látky z listů ve formě soli není až tak složité. Soli jsou stabilnější než čisté alkaloidy a snadno se přepravují. Je to podobné jako s kokou, tradiční jihoamerickou drogou i potravinou, jejíž užívání označila komise OSN za škodlivé a nežádoucí. Srovnat to můžeme i s kokainem, který byl ještě počátkem 60. let okrajovým jevem, ale postupně se zcela vymkl kontrole.