O léčivých účincích konopí díky mnoha studiím už není pochyb. Ve všech lékárnách jsou už dnes běžně k dostání různé konopné masti a další preparáty zahrnující i kosmetiku. Konopná mast pomáhá na celou řadu problémů. Vyrobit si ji navíc můžete velmi snadno i sami doma. Poradíme vám, jak si ji vyrobit a jak ji používat.
Konopná mast je takový univerzální léčivý prostředek. Existuje mnoho receptů, jak si ji doma vyrobit. Můžete vsadit na blahodárné účinky konopí, nebo ji posílit dalšími druhy bylin. Záleží jen na vás. Domácí výroba masti z konopí není složitá.
Konopné masti
Na výrobu konopných mastí, krémů a olejů se používají zejména konopná semínka, která obsahují zejména bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny a vitamín E. Výrazným faktorem je látka CBD, která dokáže významně tišit bolest, zmírnit artritidu i revma, léčit záněty i plísně. Mast také zvlhčuje pokožku. Esenciální mastné kyseliny udržují hormonální rovnováhu, brání vysoušení a šupinatění pokožky, ale i lámání vlasů. Cannabinoidy mají protizánětlivé, analgetické, antibakteriální účinky. Posilují tvorbu lipidů v pokožce a tímto způsobem regenerují kožní buňky.
Základem konopné masti je mazivo
Základem každé masti je nějaký tuk. Použít můžete klasické vepřové sádlo, bílou či lékařskou vazelínu, kokosový olej nebo třeba bambucké máslo. Poslední dvě ingredience sice patří mezi dražší varianty, ale při přípravě masti se vám to vyplatí. Můžete však upřednostnit i levnější lékařskou vazelínu, která je vhodná zejména pro alergiky. Velmi dobře se vstřebává do pokožky i klasické vepřové sádlo nebo bílá kosmetická vazelína. Výroba léčivé masti z konopí je snadná.
Jak na léčivou konopnou mast – doma
Potřebné suroviny a pomůcky:
- 1 kg lékařské vazelíny nebo jiného tuku
- 0,75 l sušených konopných listů a květenství
- větší hrnec
- jemné plátno
- čisté sklenice nebo kelímky s víčkem
Pracovní postup:
Vazelínu nebo jiný tuk nejprve pomalu rozpusťte. Teplota by neměla přesáhnout 80 °C. Pak přidejte pečlivě rozemnuté části rostliny. Pro jednodušší louhování a cezení masti můžete sušené konopí zašít nebo pečlivě zavázat do bavlněného sáčku. Pak nechte 2 hodiny směs v rozpuštěné vazelíně louhovat a pak ji nechte vychladnout.
Základ masti společně s konopím nechte ještě týden odležet na chladném a temném místě. Následně mast znovu zahřejte na 2 hodiny na 80 °C a louhování opakujte.
Pak nechte mast odležet 4 týdny. Nakonec mast naposledy zahřejte tak, abyste ji přivedli jen do tekutého stavu a konopí sceďte přes jemné plátno. Teplou mast plňte do čistých sklenic nebo kelímků s víčkem. Hotovou mast skladujte v chladu a temnu.
Účinky konopné masti
- protizánětlivé
- hojivé
- regenerační
- analgetické – proti bolesti
- uvolňující svalové napětí a křeče
- afrodiziakální
Kdy a jak konopnou mast použít
Konopná mast se velmi dobře hodí na popraskanou, svědící a suchou pokožku, popáleniny, puchýře, opary, opruzeniny, proleženiny, štípance od hmyzu, jizvy i pohmožděniny. Zabírá i na celou řadu bolestí pohybového aparátu včetně zádového svalstva nebo krku, spasmy, revmatoidní artritidu, záněty šlach i kloubů, menstruační bolesti, pohmožděniny a špatně se hojící rány. Je výborná na zmírnění příznaků lupénky, ekzémy včetně atopického a vyrážky.
Další použití konopné masti
- všechny druhy oděrek a povrchních říznutí
- opary
- zanícené póry a akné
- boláky vzniklé ucpáním žláz za uchem
- zarostlé nehty
- kuří oka
- některé plísně včetně nehtové
- ekzémy na loktech i na těle
- lehké artritické a revmatické bolesti
- bolesti zad a ztuhlost svalů i kloubů
- svalové bolesti
- štípance od hmyzu
- popáleniny a puchýře
- zánět žil
- pohmožděniny a výrony
- menstruační bolesti
- hemoroidy
- začínající bolest v krku
- bolesti hlavy a migrény
Konopí má široké využití a díky svým jedinečným vlastnostem má široké uplatnění třeba i ve stavebnictví, textilním, potravinářském i kosmetickém průmyslu.