Při pěstování schválených a legálních odrůd konopí s povoleným množstvím THC je dobré vědět jak od sebe rozeznat samce a samici konopí. Rozdíly podle kterých poznáte samčí nebo samičí květy jsou důležité i při pěstování pro zisk CBD květů.
Každý pěstitel marihuany může identifikovat 3 základní druhy rostlin. Konopí samičí s pryskyřicí obsypanými a kanabinoidy bohatými květy, samčí konopí produkující malé pylové váčky, které oplodňují květy samic a ty pak tvoří semínka, ale i hermafrodity konopí se samčím i samičím pohlavním ústrojím ve stejnou dobu. Květy plné semen mají zanedbatelný obsah látek. Tyto typy je nutné poznat včas, než dojde k nechtěné kontaminaci květů pylem.
Samice konopí
- Po přechodu rostliny do květové fáze se začínají v místě spojení listu se stonkem objevovat první znaky samičího pohlavního ústrojí – palic. Začínají se zde vytvářet malé bílé chloupky, které se nazývají pestíky a slouží k zachycení pylového zrnka. Ty se pak začínají obalovat pupeny s pryskyřicí obsahujícími aktivní látky kanabinoidy.
- Palice bez semen – sinsemilla jsou až 60 cm dlouhé a 10 cm široké v závislosti na odrůdě a podmínkách růstu. Potřebují dostatek světla, kyslíku a oxidů i množství živin v půdě, tzn. makronutrientů a mikronutrientů.
- Samičí květenství v posledních fázích květu způsobí, že přestane rostlina růst a energii využije k tvorbě palic, které nakonec nabývají na objemu. Důležité je konopné rostlině dopřát dostatečné množství kyslíku a zálivky.
Samičí rostliny se díky obsahu aktivních látek využívají především ve zdravotnictví pro jejich léčebný potenciál ve formě hrubého konopného materiálu nebo speciálních marihuanových extraktů. Z nejkvalitnějších samičích palic se vyrábějí i konopné oleje. Semena v tzv. feminizované podobě projdou způsobem šlechtění, kdy vždy vyroste rostlina do žádoucího samičího pohlaví.
Samec konopí
Samčí rostlina začne plodit malé pylové váčky, které jsou znakem mužského pohlaví. Květy se objevují spíše ve formě malých kuliček. Tyto pylové váčky postupně narůstají a otevírají se. Z otevřených květů se sype pyl, který následně oplodní samice v blízkém okolí.
S každým samcem je třeba pracovat velmi opatrně. Rozvinuté váčky s pylem se totiž při sebemenším otřesu mohou otevřít, vysypat pyl, který oplodní samičí květy neboli palice.
Pyl využívají šlechtitelé a pěstitelé nových odrůd, kteří díky samčímu pylu a křížení odrůd umí přenášet chtěné růstové vlastnosti na nové rostliny a vznikají nové genetické odrůdy a druhy konopí. V případě nevhodného předání genetické informace může vzniknout určitá genetická mutace.
Samci poslouží i jako přírodní repelent proti hmyzu nebo ingredience do konopné masti. Samci konopí se používají i jako materiál na výrobu oblečení, protože mají měkké a ohebné vlákno.
Hermafrodit
Rostlina konopí, která tzv. „zhermí“ nese samčí i samičí květy v nízké kvalitě. Pokud je neodstraníte, může dojít k nechtěnému opylení zbytku rostlin marihuany. Hermafroditní gen se totiž může přenášet i nadále a semínka z palic nejsou použitelná pro další sezonu.
Některé odrůdy konopí jsou více náchylné k hermafroditu, zejména určité druhy sativy dosahují vysokého procenta hermafroditních rostlin a využívají se pak hlavně pro produkci semen.
Pokud je rostlina vystavena příliš vysokému stresu, podmínky během kvetoucí fáze jsou pro ni příliš těžké, hermafrodismus je přirozeným způsobem obrany před ztíženými podmínkami. Pylem ze svých váčků pak oplodní vlastní květy.
Stres mohou způsobit i výrazné výkyvy teplot, změny pH půdy kyselého a zásaditého prostředí, špatnou genetikou, nepravidelným světelným cyklem, častým zaštipováním a poškozováním rostlin při jejich růstu.