Proces pěstování konopí končí uzráním, sklizní, sušením a skladováním před zpracováním. Pokud vše uděláte správně, můžete mít konopí ve vysoké kvalitě.
Proč je třeba sušit konopí
Kvalitní sušení a následný curing neboli zrání je klíčové pro co nejvyšší kvalitu sušených květů konopí, tedy marihuany. Během sušení je nutné dbát na správnou teplotu, proudění vzduchu a vlhkost prostředí při sušení. Proces trvá několik dní až týdnů, během nichž se látky v konopí dále rozvíjí. Pak budou paličky vonět lépe, než když jste je sklízeli. Správným sušením lze docílit i vyšší potence neboli síly. Sušení marihuany v sušičce se nedoporučuje, protože nestihne vyzrát. To samé platí o sušení marihuany v mikrovlnce a sušení marihuany v troubě.
Optimální teplota a vlhkost pro sušení konopí
- pokojová teplota: +- 21°C
- vlhkost vzduchu: 50 – 55 %
Další důvody proč je správné sušení konopí tak důležité
Během sušení a curingu dochází k odbourání rostlinného barviva neboli chlorophyllu, což vede k jemnější chuti. Zbavíte se i nepříjemné vůně a chuti čerstvě posekané trávy. Podpoříte tvorbu a přeměnu vonných látek, omezíte obsah látek způsobujících škrábání v krku a bolest hlavy. Snížíte také možnost vzniku plísní či bakterií. Podle některých ukazatelů má nevhodně usušené konopí také větší vliv na paranoidní a úzkostné stavy spojené s kouřením marihuany a podpoříte přeměnu látek na THC a zvýšíte potenci konopí.
Sušení celých rostlin najednou
Rostlinu ustřihnete co nejníže u země, zbavíte ji velkých listů známých jako fan leaves a zavěsíte ji za stonek palicemi dolu. Pokud paličky necháte na stoncích, je pravděpodobné, že se do palic dostanou ještě látky z listů a stonků. A jestliže necháte malé okvětní listy na palicích i při sušení, květy budou vonět lépe, než ty ostříhané hned po sklizni.
Listy se po pár dnech sušení obepnou kolem palic a vytvoří ochranu proti opadávání trichomů, které jsou nositeli vonných složek a látek jako terpeny. Stejného efektu dosáhnete i v případě, kdy z hlavního stonky ostříháte všechny ostatní větve a ty zavěsíte. Tak ušetříte trochu místa a pár procent vlhkosti.
Musíte udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí od 50 – 55 %. Listy, stonky a palice obsahují velké množství vody, a proto je vyšší riziko vzniku plísní. Květy konopí budou připraveny pro uskladnění přibližně po 2 týdnech.
Sušení ostříhaných palic
Pokud máte vyšší vzdušnou vlhkost nebo málo místa, ostříhejte palice. Palice konopí se pak suší samostatně, odstřižené ze stonku. Rozložte je na sušící sítě nebo kartonovou krabici. Proces sušení se o něco zkrátí.
Skladování konopí
Palice konopí dejte do zavařovacích sklenic nebo jiné vzduchotěsné nádoby. Paličky je po usušení dobré nechat ještě pár týdnů fermentovat. Tento curing konopí se provádí ze stejného důvodu, jako je tomu u vína nebo kvalitní whisky. Za několik týdnů docílíte lepší chuti, vůně i potence.
Jak na správný curing marihuany
Řízené zrání probíhá v nepřeplněných sklenicích, kde mají paličky prostor a netísní se. Pokud máte v místnosti vysokou vlhkost, můžete využít nějaký produkt udržující stálou vlhkost, jako je Boveda nebo Boost sáčky. Sklenice na začátku pravidelně otevírejte a hlídejte, ať nezatuchnou. Pokud mají nakyslou vůni, nechte je doschnout. První 2 týdny stačí sklenice otevírat 1x denně, následující měsíc obden. Po 1 až 3 měsících pomalé fermentace a zrání, jsou paličky vhodné ke skladování.
Jak správně skladovat konopí
Paličky skladujte v temnu a chladu uvnitř pečlivě vymytých vzduchotěsných sklenic při teplotě 15 – 21°C. Zavařovací sklenice o obsahu 400 – 500 ml pojmou 20 – 30 gramů sušeného konopí. Plňte je jen do ¾ objemu. Takto uskladněná marihuana vydrží kvalitní několik měsíců až let. Pokud je usušená a alespoň 4 týdny fermentovaná, dejte ji klidně do mrazáku. Nedoporučujeme skladování konopí v lednici, kde dojde snadno ke kontaminaci mikroorganismy a tvorbě plísní. Vhodné není ani skladování v zip sáčcích pro jejich nedostatečnou vzduchotěsnost.